ośrodek kultury i biblioteki w moszczenicy

Odpowiedzi na to pytanie mogą udzielić uczestnicy zajęć, które odbyły się w specjalnie przygotowanej na tę okazję jaskini nietoperzy.

Mimo wieczornej pory i jesiennego deszczu spora grupa śmiałków zdecydowała się na spotkanie z nietoperzami. Zabawa rozpoczęła się od wizyty… na strychu. W ciemnościach, wyposażeni tylko w latarki młodzi chiropterolodzy wyruszyli na poszukiwania. Po oswojeniu ciemności okazało się, że na strychu biblioteki naprawdę mieszkają nietoperze. Może nie do końca prawdziwe, ale jednak.

Zaproszony gość pan Piotr Firlej — znawca nietoperzy, działacz Krainy Podkowca — przywiózł ze sobą materiały ułatwiające poznanie jednego z najmniejszych nietoperzy żyjących w Polsce — podkowca małego. W czasie spotkania uczestnicy Nocy Bibliotek 2019 poznali najciekawsze informacje o tych małych ssakach, mieli możliwość przebierania się za nie, naśladowania ich odgłosów, rysowania rękoskrzydłych, rozwiązywania zagadek, a także układania puzzli z nietoperzami. Dowiedzieli się m.in. ile komarów może zjeść mały nietoperz, czym jest guano, ile młodych w ciągu roku rodzi nietoperz i czy bliźniacza ciąża jest możliwa.

W części kulinarnej zajęć powstały smaczne krajobrazy z nietoperzami w tle. Szybko zostały uwiecznione na zdjęciach, bo zmęczeni i głodni twórcy chcieli je natychmiast skonsumować.

Na pamiątkę Nocy Bibliotek 2019 każdy uczestnik otrzymał pierniczkowe nietoperze z logo ogólnopolskiej akcji czytelniczej. Niektórzy już pytają, kiedy odbędzie się następna Noc Bibliotek, więc chyba było fajnie :).


Image
Image
Image
Image
Image

Kalendarz wydarzeń

sierpień 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6