październik 2019

„Dobra gospodyni dom wesołym czyni” — lokalna zbiórka makatek kuchennych

Kategoria: Aktualności | Opublikowano: wtorek, 23 lipiec 2019 08:33 | Autor: OKiB | Odsłony: 277

Zapraszamy mieszkańców gminy Moszczenica do wspólnego zorganizowania wystawy makatek kuchennych — kiedyś popularnych, potem wstydliwych, obecnie prezentowanych w muzeach dzięki zbiorom kolekcjonerów oraz zakurzonym strychom dziadków, na których kryją się skarby kultury ludowej.

Ośrodek Kultury i Biblioteki w Moszczenicy od kwietnia 2019 roku, dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizuje projekt „Dobre życie zaczyna się od dobrej książki”. Jednym z jego elementów jest ekspozycja dawnych makatek kuchennych, którą chcemy zorganizować z Państwem, prosząc tym samym o ich bezpłatne wypożyczenie. Głównym celem wystawy jest uchronienie ludowych i unikatowych elementów wyposażenia domów naszych dziadków, a także integracja lokalnej społeczności oraz wzmocnienie więzi międzypokoleniowych.

Makatki były nie tylko ozdobą kuchni czy łazienki, lecz także pełniły rolę domowego poradnika zawierającego życiowe mądrości, wartości i zasady moralne czy też rady, m.in.: „Gdy żona wesoła w kuchni gotuje, mężowi dobrze obiad smakuje”, „Gdzie miłość i zgoda panuje, miłość swe gniazdko buduje”, „Gdy rodzina żyje w zgodzie, to jej bieda nie ubodzie”, „Świeża woda, zimny zdrój, przynieś wody, mężu mój” czy „Myj się zimną wodą, będziesz piękną i młodą”. W Polsce makatki najdłużej funkcjonowały w tradycyjnym wystroju wiejskiej kuchni, podkreślając tym samym porządek, czystość, przytulność i gospodarność każdego domu.

Osoby zainteresowane wypożyczeniem OKiB makatek kuchennych mogą się zgłaszać osobiście (ul. Samorządowa 1, 38-321 Moszczenica), telefonicznie (18 35 41 084; 18 35 41 044) lub e-mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Zbiórka makatek trwa do 31 sierpnia 2019 roku, a wystawa, na którą już teraz Państwa serdecznie zapraszamy, jest zaplanowana na październik tego roku.

Projekt „Dobre życie zaczyna się od dobrej książki”, realizowany jest z programu
Partnerstwo dla Książki i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Copyright © 2019 Ośrodek Kultury i Biblioteki w Moszczenicy. Wszelkie prawa zastrzeżone.